• Slide image one
 • Slide image two
 • Slide image three

Jezioro Sędziszowskie wygrało w referendum!

 80% za jeziorem, 20% za suchym polderem.

Niestety, nie dopisała frekwencja i wynik referendum nie jest wiążący.

Podajemy link do protokołu z wynikami referendum: POBIERZ PROTOKÓŁ

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy mimo brzydkiej pogody, poszli zagłosować w referendum! To dzięki Wam, którzy głosowaliście, jest nadal nadzieja, że coś w naszym regionie może zaistnieć pozytywnego. Jeszcze raz wielkie słowa uznania i podziękowania!

Głos mieszkańców jest dla nas najważniejszy! Musimy go uszanować.

Skoro zainteresowanie sprawą budowy zbiornika jest ze strony mieszkańców umiarkowane - nie można nikogo uszczęśliwiać na siłę.

Cieszymy się, że wynik referendum jest pozytywny, jednakże trudno robić coś pozytywnego dla ludzi - bez ich udziału.

Fundacja "Spichlerz Galicyjski", Sędziszów Młp., 4 września 2017 r.

 

DZIĘKUJEMY

 

Ukazał się kolejny numer gazety "Spichlerz Galicyjski" - zachęcamy do lektury!

W numerze dużo miejsca poświęciliśmy referendum gminnemu w Sędziszowie Małopolskim w dniu 3 września 2017 r.

 Spichlerz Galicyjski 6 str tytulowa

 

Czwarty numer gazety "Spichlerz Galicyjski" jest już dostępny

 Spichlerz Galicyjski nr 4

Pobierz gazetę

Polecamy wszystkim lekturę nowego - czwartego numeru gazety "Spichlerz Galicyjski" poświęconej problematyce społecznej i historycznej.

Gazeta zaangażowała się także w promocję dobrych rozwiązań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i ochrony przed suszą w naszym regionie.

Hasło: "Pracuj, mieszkaj i wypoczywaj!" w roku 2017 będzie mocno słyszalne, również dzięki tej inicjatywie.

 


 

 

 

 

Już jest! Czytajcie świąteczne wydanie gazety "Spichlerz Galicyjski"

Zapraszamy do lektury. Poznaj ciekawe informacje z regionu.

(kliknij na obrazek poniżej, aby pobrać cały numer - rozmiar pliku ok. 20 Mb)

 

Spichlerz Galicyjski nr 3 2016

 

 


 

Czytaj kolejny numer gazety "Spichlerz Galicyjski"!

W tym numerze podajemy między innymi najnowsze informacje dotyczące sędziszowskiego zbiornika.

Zapraszamy serdecznie do lektury!

(kliknij na obrazek poniżej, aby pobrać cały numer - rozmiar pliku ok. 20 Mb)

Spichlerz Galicyjski nr 2 

 

 


 

Ukazał się pierwszy numer gazety "Spichlerz Galicyjski"

 

Nr1 1 pierwsza strona 

Gazeta "Spichlerz Galicyjski" wydawana jest przez Polsko-Austriacką Fundację "Spichlerz Galicyjski". Pierwszy numer poświęcono różnym istotnym zagadnieniom dla życia meszkańców, w tym sprawie powstania Jeziora Sędziszowskiego.

Zachęcamy do lektury! <Pobierz numer pierwszy gazety>

 


 

Mieszkańcy poparli referendum!

23.08.2016 | j.sz.

Razem osiągnęliśmy sukces! Zakończyliśmy zbieranie podpisów wśród mieszkańców gminy Sędziszów Małopolski z poparciem dla organizacji gminnego referendum – łącznie zebraliśmy kilka tysięcy podpisów!

W związku z tym złożony został wniosek do Burmistrza Sędziszowa o organizację gminnego referendum.

Rada Miasta musi powołać teraz specjalną komisję, która z udziałem naszych obserwatorów, mamy nadzieję, że bez zbędnego pośpiechu i rzetelnie, zbada każdy z oddanych podpisów za organizacją referendum, po to aby ustalić ich dokładną liczbę.

Po zakończeniu pracy komisji, Rada Miasta powinna podjąć uchwałę o organizacji referendum lub odrzuci wniosek, jeżeli podpisów będzie za mało. O liczbę podpisów jesteśmy jednak spokojni – według naszych szacunków przekracza ona wymaganą liczbę 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy o kilkaset podpisów.

Zgodnie z treścią art. 17 ustawy o referendum gminnym Rada Miasta podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum, jeżeli wniosek mieszkańców spełnia wymogi ustawy oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem – i co najważniejsze – Rada Miasta jest związana treścią wniosku – nie może go tak po prostu odrzucić, bo jej się nie spodoba…

A zatem spokojnie czekamy teraz na powołanie komisji i weryfikację podpisów. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do udziału w posiedzeniu Rady Miejskiej, gdy będzie rozpatrywany nasz wniosek. Liczymy, że radni naszej gminy z szacunkiem podejdą do woli tysięcy mieszkańców Sędziszowa.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy tak licznie poparli referendum. Dziękujemy tym, którzy nam zaufali i wysłali karty poparcia pocztą. Składamy wyrazy uznania mieszkańcom, którzy znaleźli czas na rozmowę z wolontariuszami i złożyli podpis na kartach poparcia. Dziękujemy wolontariuszom zbierającym podpisy. Dziękujemy życzliwym właścicielom nieruchomości, którzy udostępnili nam miejsca do zbierania podpisów. Dziękujemy urzędnikom sędziszowskiego magistratu za sprawną obsługę podczas składania wniosku.

Wszystkim jeszcze raz dziękujemy – razem osiągnęliśmy ogromny sukces!

 

DZIĘKUJEMY


 

 

Pierwszy Piknik nad Jeziorem Sędziszowskim!

20.06.2016 | j.sz.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia miejsca, gdzie organizujemy pierwszy piknik nad Jeziorem Sędziszowskim.

Przy obwodnicy Sędziszowa Małopolskiego, po prawej stronie jadąc w stronę Rzeszowa, w dniu 18 czerwca br. otwarta została instalacja pn. Pierwszy Piknik nad Jeziorem Sędziszowskim.

piknik nad jeziorem sędziszowskim tv sędziszowska

zdjęcie: Telewizja Sędziszowska Sędziszów TV

Chcemy w ten pozytywny sposób zwrócić uwagę na konieczność budowy w Górze Ropczyckiej wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego mokrego, który ochroniłby tereny Sędziszowa Małopolskiego przed suszą i powodzią, dając jednocześnie impuls dla rozwoju całego regionu.

Zobacz foto-relację z tego wydarzenia <otwórz>

 


 

Przełom w sprawie ochrony przeciwpowodziowej dla powiatu

30.04.2016 | j.sz.

Sędziszów 28 04 2016

zdjęcie: S. Skiba

Z inicjatywy Wicestarosty Ropczycko-Sędziszowskiego 28 kwietnia br. w sędziszowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie dotyczące stanu ochrony przeciwpowodziowej w powiecie.

Obecni byli m.in. Dyrektor Wydziału Środowiska Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, Dyrektor WUP, Burmistrz Sędziszowa Młp., wójtowie gmin: Iwierzyce, Wielopole Skrzyńskie oraz Ostrów, członkowie Zarządu Powiatu, pracownicy urzędów gmin i starostwa powiatu, sołtysi: Zagorzyc Dolnych, Zagorzyc Górnych, Glinika i Góry Ropczyckiej, środowiska naukowe, reprezentanci Młodzieżowej Rady Powiatu, radni, reprezentanci rad osiedli, przedstawiciele organizacji pozarządowych w tym reprezentujący inicjatywę „Jezioro Sędziszowskie” oraz mieszkańcy.

Po raz pierwszy zebrani razem, wszyscy zainteresowani mogli wypowiedzieć swoje zdanie na temat braku skutecznych działań w zakresie ochrony przed powodzią i suszą. W wyniku ożywionej dyskusji przyjęto dokument końcowy i powołano radę, która wypracuje spójne stanowisko wszystkich zainteresowanych odnośnie ochrony przed powodzią i suszą dla powiatu, które zostanie wdrożone w życie.

Jako skandaliczne należy uznać działania torpedujące tą inicjatywę oraz pełną blokadę informacyjną, odnośnie tego wydarzenia. Mimo rangi tego spotkania oraz ważkości podjętego tematu i zapadłych ustaleń – sędziszowski ratusz i lokalne media milczą o sprawie – polityka rodem z poprzedniej epoki, czy o strach przed ujawnieniem zaniedbań?

 


 

O zbiorniku w Górze Ropczyckiej w Aktualnościach TVP Rzeszów

12.02.2016|j.sz.

Można powiedzieć, że nareszcie!

Bardzo nas cieszy, że zaczynamy w końcu inaczej rozmawiać o sędziszowskim problemie z powodzią i suszą.

Telewizja Rzeszów w Aktualnościach z dnia 11 lutego 2016 roku poświęciła trochę ponad 4 minuty problemowi suchego zbiornika w Sędziszowie - który nie może powstać od pięciu lat.

Pomimo, że w reportażu pada sporo nieścisłych informacji, a wypowiedzi bohaterom przychodzą czasami z niemałym trudem, to jest to krok w dobrym kierunku.

Kogo zabrakło w programie?
- Mieszkańców Zagorzyc - zbiornik to głównie problem dla nich i dla ich bezpieczeństwa.

Zabrakło także jasnej i prostej odpowiedzi na pytanie - dlaczego od 2010 roku zbiornik nie powstał.
O przyczynach piszemy szeroko na naszej stronie.

 
I jeszcze jedno - rok temu nikt by nas nie zaprosił do udziału w takim programie. Na Radę Miasta w marcu 2015 r. musieliśmy się sami wpraszać, tak samo na inne spotkania. Pierwszy raz pomyślano, że jest ktoś inny w tej sprawie, niż tylko wyznawcy suchego polderu.

Kto wie? Może za rok nawet zaproszą do programu mieszkańców Zagorzyc?

Zapraszamy do oglądania!

 


 

Dziennik Super Nowości o naszej inicjatywie - "Wybudujmy Jezioro Sędziszowskie!"

12.11.2015 | j.sz.

W dzienniku Super Nowości ukazał się w dniu 12 listopada 2015 roku artykuł o naszej inicjatywie - zbudowania w Górze Ropczyckiej miejskiego jeziora, które ochroni mieszkańców przed suszą i powodzią oraz da impuls rozwojowy dla tego terenu.

Z radością odbieramy pozytywne wypowiedzi na temat planów budowy Jeziora Sędziszowskiego ze strony przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Ropczycach.

<Czytajcie cały artykuł w Super Nowościach>

Serdecznie dziękujemy całej Redakcji Super Nowości za podjęcie teo ważnego dla nas tematu!

 


 

Portal Młodzi Rzeszów.pl pisze o naszej inicjatywie - "Czy Powstanie Jezioro Sędziszowskie?"

04.10.2015 | j.sz.

 

Znany portal internetowy MłodziRzeszów.pl opublikował w dniu 03 paźdzernika 2015 r. artykuł o naszej inicjatywie - zbudowania atrakcyjnego, wielofunkcyjnego zbiornika w pobliżu Sędziszowa Małopolskiego.

Jeżeli chcemy, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali masowo z kraju - musimy im zapewnić atrakcyjne i bezpieczne miejsca do pracy, zamieszkania i wypoczynku.

Na te potrzeby odpowiada mokry - wielofunkcyjny zbiornik - jezioro miejskie - jakie mogłoby powstać w Sędziszowie.

<Czytajcie cały artykuł w portalu MłodziRzeszów.pl>

Dziękujemy Redakcji portalu za podjęcie tego ważnego dla młodych tematu!

 


 

Tylko u nas - 30 faktów o suchym zbiorniku "Góra Ropczycka" na rzece Budzisz

06.04.2015 | j.sz.

Zamieszczamy pierwsze 30 faktów o suchym zbiorniku w Górze Ropczyckiej na rzece Budzisz.

Naszym zdaniem jest to inwestycja, na którą zdecydowano się w tak niejasnych okolicznościach, że powinny wyjaśniać je Regionalna Izba Obrachunkowa i organa ścigania.

Ponadto jest to inwestycja wyjątkowo źle przygotowywana od strony merytorycznej. Od 2011 roku, aż do stycznia 2015 r. nikt tej inwestycji nie blokował - mimo to nie ruszyła z miejsca, a instytucje odpowiedzialne za jej realizację popełniały błąd za błędem, czego efektem jest brak ochrony przeciwpowodziowej Sędziszowa w roku 2015 i na przestrzeni najbliższych lat.

Każdy z 30 poniższych faktów znajduje potwierdzenie w dokumentach.

Część z tych informacji jest bulwersująca, inne są przykre i smutne. Wszystkie prawdziwe.

Zobacz więcej...

 

 


KONKURS DLA UCZNIÓW I STUDENTÓW

22.12.2014

 

Zarejestruj się! Wyślij pracę! Zgarnij nagrody!

  • za zajęcie I miejsca – 3000 PLN
  • za zajęcie II miejsca – 2000 PLN
  • za zajęcie III miejsca – 1000 PLN
  • dla wyróżnionych prac- płatne staże
  • prace Laureatów zostaną opublikowane

 

SZCZEGÓŁY

 

 


 

WAŻNE! - 10 marca (wtorek) - SESJA RADY MIASTA

 

10 marca o godzinie 13:00 odbędzie się w GOKU w Sędziszowie posiedzenie Rady Miasta Sędziszowa Młp., na którym będzie można zabrać głos w sprawie Jeziora Sędziszowskiego.

Zapraszamy gorąco zwolenników rozwoju gminy, jak również orędowników suchych polderów. Dość już załatwiania spraw w zaciszu gabinetów!

Będziemy naprawdę zaszczyceni, jeżeli przyjdziecie i wyrazicie swoje zdanie.
Na radzie będą obecni nasi przyjaciele i członkowie inicjatywy Jezioro Sędziszowskie.

Spodziewamy się, że uda się podyskutować wspólnie o tym, co naszym zdaniem dla gminy istotne - czyli o jej rozwoju i szansach, które stoją przed nami.

Jesteśmy za ochroną Sędziszowa przed powodzią - ale nie zgadzamy się na pójście na skróty w imię ciemnych interesów grupy osób, które chcą zarobić na naszym strachu przed powodzią.

Przyjdziecie?

 


 

Konkurs dla uczniów, studentów i absolwentów - Pracuj, mieszkaj i wypoczywaj nad Jeziorem Sędziszowskim

20.12.2014

 

22 grudnia 2014 r. ogłosimy ciekawy konkurs dla młodzieży, na przedstawienie koncepcji stworzenia w gminie Sędziszów Małopolski atrakcyjnych warunków dla życia i rozwoju jej młodych mieszkańców, w oparciu o istniejący potencjał gminy oraz planowane inwestycje.

Istotne będzie dokonanie przez uczestników oceny wpływu zaproponowanych rozwiązań na sytuację społeczno-gospodarczą gminy.

Uważamy, że istnieje pilna potrzeba, aby przeciwdziałać odpływowi największego kapitału każdej gminy – młodych i zdolnych mieszkańców.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony - zakładka 'Konkurs'.

 


Używamy ciasteczek
Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.